Loading
27 فروردین 1400 - 07:18

دهمین دوره نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه 26 الی 29 فروردین 1396 برابر با 15 الی 18 آپریل 2017، در نمایشگاه بین المللی تهران برگزار و در حالی کار خود را آغاز کرد که معرفی توانمندی ها، دستاورد ها و پتانسیل های صنعت مالی ایران در داخل و خارج همگام با تغییرات سال های اخیر- ایجاد شرایط لازم برای اطلاع رسانی و فرهنگ سازی - تشریح ظرفیت های بازار مالی برای عموم مردم - آموزش روش های مناسب سرمایه گذاری و حفاظت از سرمایه در فضای کسب و کار- ایجاد فضای فرهنگی و تخصصی برای اقشار مختلف جامعه بویژه گروه سنی کودک و نوجوان و ایجاد فضای مناسب گفتگو، تعامل و مذاکره بین علاقه مندان، دانشجویان، کارشناسان، متخصصان، پیشکسوتان و فعالان بازار مالی داخلی و بین المللی از مهمترین اهداف برگزاری "ایران فاینکس 2017 بود.

دکتر احسان کدخدایی مدیر عامل شرکت آتی شهر هوشمند ایرانیان در نشست پنل تخصصی فاینکس دهم با اشاره به مفاهیمی که در خصوص استارتاپ ها در کشور ما ورود پیدا کرده و نهادینه می شود اظهار داشت: یک سری مفاهیمی در دنیا وجود دارد و زمانی که برای اولین بار به کشور ما وارد شده و نهادینه می شود سیر حرکت درست و صحیح آن ها را کمتر می بینیم، به عنوان مثال: وقتی با کمپانی های بین المللی مذاکره می کنیم متوجه خواهیم شد که این کمپانی ها سرویس ِپروایدر، سولوشن ِپروایدر یا تکنولوژی ِپروایدر هستند، در صورتی که در کشور ما وقتی با یک کمپانی روبرو می شویم احساس می کنیم که کلیه امور را خود مجموعه انجام می دهد.

کدخدایی افزود: کمپانی ها و استارتاپ ها در ایران به دلیل مهارت هایی که کسب کرده اند احساس می کنند که توانایی انجام کلیه کارها و خدمات را دارند که این یک دام بزرگ برای آن ها محسوب می شود.

مدیر عامل شرکت آتی شهر هوشمند ایرانیان با بیان اینکه استارتاپ ها زمانی که به حدی از تقاضا می رسند باعث می شود به سراغ کارهایی بروند که آن ها را از مسیر اصلی دور می کند اشاره کرد: قطعا یک کمپانی مثل گوگل توانایی انجام کارهای سخت افزاری در سطح کلان را نیز دارد ولی هرگز در چنین مسیرهایی ورود پبدا نمی کنند و می خواهند در حیطه تخصصی خود لیدر اصلی باشند و در یک مسیر جلو بروند.

این مدیر هوشمند سازی بیان کرد: باید چند نکته را در این خصوص مد نظر داشته باشیم؛ اول اینکه مفاهیم تکنولوژی چیست؟ هر تکنولوژی باید در پس خود یک فلسفه، ترمولوژی و ایدئولوژی داشته باشد. زمانی که ما بحث فین تک را مطرح می کنیم می خواهیم فناوری های مالی را توسعه دهیم و نکته ای که وجود دارد مشخص است که ما با صنعت مالی صحبت می کنیم و معمولا بازار پول و سرمایه مد نظر است و یا به بیمه، بانک و بورس فکر می کنیم. اما وقتی درباره تکنولوژی صحبت می کنیم درباره ابزاری صحبت خواهیم کرد که به راحتی می تواند در کسب و کار قرار بگیرد.

وی ادامه داد: از دیگر نکات مهم در خصوص استارتاپ ها که می توان به آن اشاره کرد این است که می بایست در مرحله اول ادبیات صنعت مرتبط با استارتاپ ها و قوانین مرتبط را شناخت. استارتاپ ها به دلیل فضای فانتزی و بزرگی که دارند در ذهن خود از اول تا آخر یک چیز را تخیل می کنند، اما نمی دانند برای خلق یک تکنولوژی باید قانون و ابزار را بشناسیم و بدانیم که این ها کنار هم فکر می کنند.

همچنین ایشان در پاسخ به اینکه چرا در همه نمایشگاه ها استارتاپ های نرم افزاری را مشاهده می کنیم بیان کرد: واقعیت این است که استارتاپ های ما مشکلات مالی زیادی دارند، صاحبان ایده خیلی راحت می توانند بخاطر ذات کشور با کرک یک نرم افزار و سورس بودن آنها سود خوبی را نصیب خود کنند.

احسان کدخدایی در خصوص استارتاپ آتی شهر و سی پِی نیز اضافه کرد: روزی در دانشگاه ایده ای به وجود آمد و سعی کردیم از آن یک نمونه بسازیم که از حاصل آن جایزه علمی نیز دریافت کردیم. و چون این ایده در یک فضای شهری قرار بود استفاده شود نیاز به یک پشتیبان داشتیم که در فضای شهری قدرت اجرا داشته باشد که سازمان همیاری شهرداری ها در استان با استفاده از ماده 19 و 30 آیین نامه کلان شهرها توانایی بستن قرارداد را دارد و در این خصوص اعتماد جذب کردیم و با سرمایه گذاری اولیه طرح را به صورت پایلوت در شیراز اجرا کردیم و چون از قانون اطلاع داشتیم که برای جابجایی پول نیاز به یک پشتیبان بانکی معتبر بود که با تجارت الکترونیک پارسیان آشنا شدیم و آتی شهری که در حد یک شهر بود در جغرافیای ملی گسترش دادیم.

وی در پایان با اشاره به اینکه سی پِی یک تکنولوژی است نه سرویس اضافه کرد: در کار ما ماشین ها بجای انسان ها حساب بانکی دارند و این اولین مرتبه بوده که چنین ایده ای پیاده سازی شده است. چون روزی 30 میلیون ترنزکشن در کشور انجام می شود 70% آن زیر 50 هزارتومان و 70% از این 50 هزارتومان مربوط به حمل و نقل است. و ما در سی پِی می خواهیم با دیتاها به دنبال کسب و کار B2B باشیم، به عنوان مثال پیگیری رفتار محدوده حرکتی و ترافیکی و کسب کارهای مربوط به خودرو نظیر پرداخت های عوارض، پارکینگ ها، فروشگاه ها، بیمه و... در دایره این خدمات وجود دارد و این کلیت سی پِی بوده و امیدواریم این استارتاپ به یک فین تک بزرگ در کشور تبدیل شود.