Loading
27 فروردین 1400 - 07:03

جلال الدین عرفانی_خبرنگار «خبر جنوب»/ خودروهایی که در کنار خیابان های محل اجرای طرح کارت پارک(سی ­پِی) توقف می کنند در مقابل آتش سوزی و سرقت بیمه می شوند. مجری طرح کارت پارک حاشیه ای در شیراز (سی­ پِی) با اعلام این مطلب گفت: سی ­پِی تنها مربوط به پارک حاشیه ای خیابان نیست بلکه در واقع کیف پول خودرو است که یکی از کارکردهای آن پرداخت هزینه پارک است و در کنار آن سعی داریم کاری کنیم تا تمامی خدمات خودرویی از طریق این کارت ارائه شود.

کدخدایی ادامه داد: در همین زمینه در حال رایزنی با برخی بیمه ها و سایر ارائه دهندگان خدمات خودرویی هستیم تا بتوانیم برخی خدمات مانند تعمیرات کوچک،کارواش و سایر موارد را با تخفیف های ویژه به شهروندان ارائه دهیم. وی در خصوص برخی شایعات مبنی بر اینکه طرح (سی ­پِی) قبل از شیراز به اصفهان ابلاغ شده اما با توجه به مخالفت مسئولین آنجا در شیراز اجرا شده است، گفت: این موضوع به هیچ عنوان صحت ندارد چرا که طراح این پروژه، نخبگان دانشگاه شیراز بودند و (سی­ پِی) یک طرح ملی است که برنده جایزه خوارزمی و از افتخارات استان فارس است.

کدخدایی ادامه داد: این طرح مربوط به یک شرکت خصوصی نیست بلکه متعلق به سازمان همیاری شهرداری هاست و محل هزینه کرد درآمد آن نیز مشخص است. در مرحله اول درآمدهای(سی­ پِی) برای ساخت پارکینگ در شهر و پس از آن برای توسعه حمل و نقل عمومی هزینه می شود. وی گفت: این طرح اولین بار در شیراز به اجرا درآمده و هم اکنون 35 خیابان تحت پوشش سیستم کارت پارک است. به جز شیراز هم اکنون این طرح در تهران، یزد و کاشان نیز در حال اجراست و تا پایان سال آینده نیز سیستم کارت پارک حاشیه ای(سی­ پِی) در تمامی شهرهای مراکز استان های کشور اجرایی می شود. مدیر عامل شرکت آتی شهر هوشمند ایرانیان اضافه کرد: یکی از خدماتی که هم اکنون در حال پیگیری آن هستیم بیمه آتش سوزی و سرقت خودروهایی است که در خیابان هایی که طرح (سی ­پِی) در آن اجرا می شود پارک شده اند تا با این کار خیال مردم از نظر امنیت خودروهایشان نیز راحت شود. وی ادامه داد: یکی از مسایلی که طی این مدت مطرح می شود درآمد بالای پارک حاشیه ای است در حالی که هیچ کس به این نکته نمی پردازد که 70درصد مردم چون کمتر از 30 دقیقه در کنار خیابان پارک می کنند هزینه ای پرداخت نمی کنند  و از سویی دیگر کنار خیابان های شهر از تملک برخی مغازه داران که آنجا را به ملک شخصی خود تبدیل کرده اند خارج می شود. کدخدایی گفت: نظر به عدم توجه برخی رانندگان به پرداخت حق کارت پارک، از شنبه 9 دی تمامی خودروهایی که بدهی آن ها بیش از  500هزار تومان است، توقیف می شود. البته ما تمهیداتی را برای آن ها در نظر گرفتیم که حتی می توانند بدهی خود را به صورت اقساطی پرداخت کنند چرا که هدف ما فرهنگ سازی در حوزه حمل و نقل و ترافیک درون شهری است.